SBS: Nadledviny (cysta nadledviny, rakovina nadledvin, Addison. choroba, aj.)
NADLEDVINY
DŘEŇ NADLEDVIN
VÝVOJ A FUNKCE DŘENĚ NADLEDVIN: Nadledviny jsou párové hormonální žlázy, ležící na horním pólu ledvin. Dřeň nadledvin, která se nachází v jádru žlázy a je obklopena kůrou nadledvin, se skládá z tzv. chromafinních buněk, pojmenovaných podle jejich charakteristického hnědého zabarvení solemi kyseliny chromové. Dřeň nadledvin produkuje hormony (hormonální kvalita) - převážně stresové hormony, jako jsou dopamin, noradrenalin a adrenalin (známé také jako katecholaminy). Dřeň nadledvin se skládá ze střevního cylindrického epitelu, pochází z entodermu a je tedy řízena z mozkového kmene.
ÚROVEŇ MOZKU: V mozkovém kmeni má dřeň nadledvin dvě řídicí centra, umístěná v těsné blízkosti mozkových relé orgánů zažívacího traktu.
Dřeň pravé nadledviny je řízena z pravé strany mozkového kmene; dřeň levé nadledviny je řízena z levé hemisféry mozkového kmene. Neexistuje zkřížená korelace mezi mozkem a orgánem.
BIOLOGICKÝ KONFLIKT: Nesnesitelný intenzivní stres.
KONFLIKTNĚ-AKTIVNÍ FÁZE: Poté, co dojde k DHS, během konfliktně-aktivní fáze se buňky nadledvin množí úměrně intenzitě konfliktu. Biologickým účelem množení buněk je zvýšení produkce stresových hormonů za účelem zlepšení výkonnosti během akutního stresu. Proto se zvyšuje hladina dopaminu, noradrenalinu a adrenalinu. Příznaky jsou prudké zrychlení srdečního tepu, zvýšený krevní tlak, nadměrné pocení a úzkost v důsledku intenzivního stavu stresu. POZNÁMKA: Tato kritéria se do jisté míry zvyšují v konfliktně-aktivní fázi jakéhokoli SBS.
Při stálé konfliktní aktivitě vzniká kompaktní, květákovitý výrůstek (sekreční kvalita), označovaný jako RAKOVINA NADLEDVIN (feochromocytom), ve dřeni nadledvin (srovnej s "rakovinou nadledvin", týkající se kůry nadledvin). Pokud rychlost dělení buněk překročí určitou mez, považuje konvenční medicína rakovinu za "zhoubnou".
POZNÁMKA: Konflikt může postihovat dřeň pravé nebo levé nadledviny, je to náhodné.
LÉČEBNÁ FÁZE: Po vyřešení konfliktu (CL) odstraňují houby/plísně nebo mykobakterie, např. bakterie TBC, buňky, které již nejsou potřeba. Příznaky hojení jsou bolest, způsobená otokem, a noční pocení. Po ukončení léčebné fáze se hladina hormonů vrací zpět do normálu.
Prodloužený proces hojení v důsledku neustálých recidiv konfliktů vede k chronické TUBERKULÓZE NADLEDVIN (v dřeni nadledvin). Vzhledem k hnědému zabarvení chromafinních buněk se onemocnění na CT snímku orgánu jeví jako tmavé; to může být mylně považováno za krvácení do nadledvin (apoplexie nadledvin).
Pokud po vyřešení konfliktu nejsou k dispozici potřebné mikroby, protože byly zničeny nadměrným užíváním antibiotik, dodatečné buňky zůstávají. Nakonec se výrůstek zapouzdří, což má za následek trvalou nadprodukci stresových hormonů (viz také štítná žláza, příštítná tělíska, slinivka břišní, prostata).
KŮRA NADLEDVIN
VÝVOJ A FUNKCE KŮRY NADLEDVIN: Kůra nadledvin tvoří vnější vrstvu nadledviny. Stejně jako dřeň nadledvin i kůra nadledvin produkuje hormony, především stresové hormony, jako je kortizol a aldosteron, a také androgeny. Adrenokortikotropní hormon (ACTH) reguluje hladinu kortizolu, uvolněného z nadledvin. Z evolučního hlediska se kůra nadledvin vyvinula z lymfatické tkáně, pochází z nového mezodermu a je řízena z mozkové dřeně.
ÚROVEŇ MOZKU: V mozkové dřeni je kůra pravé nadledviny řízena z levé strany mozku; kůra levé nadledviny je řízena z pravé mozkové hemisféry, právě tam, kde mají nadledviny své místo jako "lymfatické uzliny". Existuje zde zkřížená korelace z mozku do orgánu (srovnej s parenchymem ledvin).
BIOLOGICKÝ KONFLIKT: Biologický konflikt v souvislosti s kůrou nadledvin spočívá v tom, že jsme si vybrali špatnou cestu, byli jsme "odvedeni z naší cesty", vydali jsme se špatným směrem, učinili jsme špatné rozhodnutí nebo špatnou volbu.
KONFLIKTNĚ-AKTIVNÍ FÁZE: Dochází ke ztrátě buněk (nekróza) v kůře nadledvin, a to úměrně intenzitě a délce trvání konfliktní aktivity. Biologickým účelem úbytku tkáně je snížit produkci stresových hormonů, aby byl jedinec přinucen zpomalit na špatné cestě. Následný příznak: pocit stresové únavy v důsledku nízké hladiny kortizolu a aldosteronu. To se liší od jakékoliv jiné konfliktně-aktivní fáze, kdy je energie zvýšená kvůli uvolňování kortizolu (reakce "bojuj nebo uteč"). Stav nedostatečné produkce steroidních hormonů se nazývá ADDISONOVA CHOROBA (HYPOADRENALISMUS).
POZNÁMKA: Může být postižena kůra pravé nebo levé nadledviny, to závisí na tom, zda je člověk levo/pravoruký, a zda je konflikt spojen s matkou/dítětem nebo partnerem.
LÉČEBNÁ FÁZE: Během léčebné fáze vzniká v místě nekrózy CYSTA NADLEDVINY (adrenální cysta). Během léčebné fáze PCL-A se uvnitř cysty množí buňky nadledvin, aby doplnily ztrátu tkáně, k níž došlo v konfliktně-aktivní fázi. Když je cysta objevena v této fázi, je diagnostikována jako "RAKOVINA NADLEDVIN" (srovnej s rakovinou nadledvin, týkající se dřeně nadledvin). Na základě pěti biologických zákonů nelze nové buňky považovat za "rakovinné buňky", protože nárůst buněk je ve skutečnosti procesem doplňování buněk.
Během devíti měsíců, pokud nedojde k recidivám konfliktu, cysta ztvrdne a stane se nedílnou součástí funkce nadledvin produkujících hormony (viz také cysta ledvin, cysta vaječníků a cysta varlat). Zvýšená produkce stresových hormonů slouží biologickému účelu - pomoci organismu udržet se na správné cestě.
POZNÁMKA: Všechny orgány, které pocházejí z nového mezodermu ("skupina, týkající se nadbytku"), včetně kůry nadledvin, vykazují biologický účel na konci léčebné fáze. Poté, co byl léčebný proces ukončen, je orgán nebo tkáň silnější než předtím, což umožňuje být lépe připraven na konflikt stejného druhu.
-- Pokud byla konfliktně-aktivní fáze intenzivní, může se takováto cysta nadledvin docela zvětšit, což má za následek nadměrnou produkci hormonů nadledvin (HYPERADRENALISMUS), označovanou jako CONNŮV SYNDROM (s nadprodukcí aldosteronu) nebo CUSHINGŮV SYNDROM (s nadprodukcí kortizolu). Příznaky Cushingova syndromu jsou kulatý tvar obličeje (neboli "měsíční obličej") a přibývání na váze, zejména na trupu, krku a horní části zad. Opuchlý obličej a přibývání na váze jsou způsobeny zadržováním vody, pokud je osoba současně v konfliktně-aktivní fázi s Konfliktem opuštění nebo Konfliktem existenčním (SYNDROM). Zadržování vody se zvyšuje také v důsledku nadprodukce kortizolu (stresového hormonu).
POZNÁMKA: Příznaky Cushingova syndromu jsou "vedlejší účinky" kortikosteroidů. Proto je tzv. "iatrogenní Cushingův syndrom" poměrně častý kvůli rozšířenému užívání těchto léků.
Nadledviny také produkují androgeny, což jsou hormony, zodpovědné za růst ochlupení v místech, jako je obličej a hrudník. Pro ženy s Cushingovým syndromem je proto typické nadměrné ochlupení obličeje a těla. Velká cysta nadledvin může způsobit nadměrný růst ochlupení v důsledku zvýšené produkce androgenů. Tento stav se nazývá HIRSUTISMUS.
Překlad: Vladimír Bartoš; revize překladu: Jana Schön