SBS: Močový měchýř (zánět moč. měchýře, inkontinence, rakovina moč. měchýře, aj.)

14.07.2024

MOČOVÝ MĚCHÝŘ

TRIGON MOČOVÉHO MĚCHÝŘE

VÝVOJ A FUNKCE TRIGONU MOČOVÉHO MĚCHÝŘE: Trigon močového měchýře je trojúhelníková oblast mezi otvory močovodů a močovou trubicí. Když se svalstvo močového měchýře stáhne, trigon odvádí moč, která je dočasně uložena v močovém měchýři, do močové trubice. Stejně jako střevní buňky, které tráví a vstřebávají potravu, je biologickou funkcí trigonu močového měchýře "trávit" (sekreční kvalita) bílkoviny a "vstřebávat" (absorpční kvalita) moč (podobně jako sběrné kanálky ledvin). Podslizniční vazivo trigonu močového měchýře je tvořeno střevním cylindrickým epitelem, pochází z entodermu a je tedy řízeno z mozkového kmene.

ÚROVEŇ MOZKU: Trigon močového měchýře je řízen z levé strany mozkového kmene, vedle řídicího centra podslizničního vaziva konečníku.

POZNÁMKA: Trigon močového měchýře (podslizniční vazivo močového měchýře), Bartholiniho žlázy a žlázy produkující smegma mají stejné mozkové relé.

BIOLOGICKÝ KONFLIKT: Biologický konflikt, spojený s trigonem močového měchýře, je ošklivý Konflikt "špinavého" sousta (špinavý obchod, špinavé triky, špinavý sex, atd.), podobný "Konfliktu sraček", spojenému s esovitým tračníkem a podslizničním vazivem konečníku.

(V souladu s evoluční úvahou jsou Konflikty sousta primárním konfliktním tématem, spojeným s orgány, které jsou řízené z mozkového kmene, a jsou odvozené z entodermu.)

KONFLIKTNĚ-AKTIVNÍ FÁZE: Po spuštění DHS se během konfliktně-aktivní fáze buňky v trigonu močového měchýře množí úměrně intenzitě konfliktu. Biologickým účelem množení buněk je zlepšit schopnost "strávit" nebo "vstřebat" "špinavé sousto". Při dlouhotrvající konfliktní aktivitě se v trigonu vytváří plochý (absorpční typ) nebo květákovitý (sekreční typ) výrůstek. V konvenční medicíně je tento útvar diagnostikován jako RAKOVINA MOČOVÉHO MĚCHÝŘE (srovnej s "rakovinou močového měchýře", týkající se sliznice močového měchýře). Pokud rychlost dělení buněk překročí určitou hranici, je rakovina považována za "zhoubnou"; pod touto hranicí je výrůstek považován za "nezhoubný" či je diagnostikován jako POLYP MOČOVÉHO MĚCHÝŘE (viz také léčebná fáze).

LÉČEBNÁ FÁZE: Poté, co je konflikt vyřešen (CL), houby nebo mykobakterie, např. bakterie TBC, odstraňují buňky, které již nejsou potřeba. To způsobuje HNISAVÝ (tuberkulózní) ZÁNĚT MOČOVÉHO MĚCHÝŘE (cystitida), "bakteriální infekci močového měchýře".

POZNÁMKA: Bylo zjištěno, že bakterie Escherichia coli (E. coli) také kolonizuje močový měchýř (viz infekce E.coli ve střevech). Pokud se tedy bakterie E.coli podílí na léčebném procesu, "infekce močového měchýře" vzniká na základě "Konfliktu špinavého sousta", zatímco "infekce močového měchýře" ve sliznici a svalovině močového měchýře souvisí s "Konfliktem značkování".

Mezi příznaky hojení patří bolest, způsobená otokem, zakalená moč, případně krev v moči (viz také ledvinový parenchym, ledvinová pánvička a močovody, sliznice močového měchýře a prostata) a noční pocení. V závislosti na intenzitě konfliktně-aktivní fáze se příznaky pohybují od mírných až po závažné.

Pokud se na léčebném procesu podílejí houby, způsobuje to "kandidovou cystitidu (ZÁNĚT MOČOVÉHO MĚCHÝŘE)", která se stává chronickou, když člověk zažívá vleklé léčení kvůli recidivám konfliktu. Na rozdíl od tvrzení konvenční medicíny se plísňová "infekce" v entodermálním(!) trigonu močového měchýře nemůže "rozšířit" do jiných oblastí močových cest, jako jsou močovody, močový měchýř nebo močová trubice (pocházející z ektodermu), protože plísně nepřekročí práh zárodečné vrstvy!!!

Pokud nejsou po vyřešení konfliktu k dispozici potřebné mikroby, protože byly zničeny nadměrným užíváním antibiotik, dodatečné buňky zůstávají. Nakonec se výrůstek zapouzdří pojivovou tkání. To je obvykle diagnostikováno jako POLYP močového měchýře nebo jako "nezhoubná rakovina" (viz také konfliktně-aktivní fáze).

SLIZNICE MOČOVÉHO MĚCHÝŘE A MOČOVÁ TRUBICE

VÝVOJ A FUNKCE SLIZNICE MOČOVÉHO MĚCHÝŘE A MOČOVÉ TRUBICE: Močový měchýř a močová trubice tvoří dolní močové cesty. U žen leží močový měchýř před dělohou; močová trubice je umístěna u přední stěny vagíny. U mužů sahá močová trubice až ke konci penisu a odvádí moč i sperma během ejakulace; na hrdle močového měchýře je močová trubice obklopena prostatou. Močový měchýř je dutý svalový orgán, kde se dočasně ukládá moč, přijatá z ledvinové pánvičky a močovodů. Moč odchází z močového měchýře močovou trubicí. Vnitřní stěna močové trubice je opatřena hladkou a příčně pruhovanou svalovinou. Podobně jako střevní svaly, které posouvají "sousto potravy" podél střevního kanálu peristaltickým pohybem, usnadňuje hladká svalovina močové trubice tok a vylučování "sousta moči". Výstelka močového měchýře a močové trubice je tvořena dlaždicovým epitelem, pochází z ektodermu a je tedy řízena z mozkové kůry.

POZNÁMKA: Původně se močová soustava skládala ze dvou močových měchýřů. V průběhu času oba měchýře srostly a vytvořily jeden orgán (naopak ledviny byly zpočátku jedním orgánem, který se později rozdělil na dvě ledviny). Proto mají močový měchýř a močová trubice dvě mozková řídicí centra, na každé mozkové hemisféře jedno.

ÚROVEŇ MOZKU: Epitelová výstelka močového měchýře a močové trubice je řízena ze spánkového laloku (součást postsenzorické kůry). Levá polovina močového měchýře a levá polovina močové trubice jsou řízeny z pravého spánkového laloku; pravá polovina močového měchýře a pravá polovina močové trubice jsou řízeny z levé mozkové hemisféry (vedle řídicího centra povrchové vrstvy konečníku). Existuje tedy zkřížená korelace z mozku na orgán.

POZNÁMKA: Močový měchýř a močová trubice, stejně jako ledvinová pánvička a močovody, mají stejná řídicí centra. Zda konflikt postihuje ledvinovou pánvičku, močovod(y), močový měchýř nebo močovou trubici, je náhodné. Prostatické a ejakulační vývody jsou rovněž řízeny ze stejných mozkových relé.

BIOLOGICKÝ KONFLIKT: Biologický konflikt, spojený se sliznicí močového měchýře a s močovou trubicí, je mužský Konflikt značkování teritoria nebo ženský Konflikt značkování (viz ledvinová pánvička a močovody), a to v závislosti na pohlaví, lateralitě a hormonálním stavu (viz také Konstelace "značkování").

Pohlaví, lateralita, horm. stav      Biologický konflikt                       Postižený orgán

Pravoruký muž (NHS)                        Konflikt značkování teritoria    Levá polovina moč. měchýře, moč. trubice Levoruký muž (NHS)                          Konflikt značkování teritoria    Pravá pol. moč. měchýře, moč. trubice* Pravoruký muž (HTN)                        Konflikt značkování                      Pravá pol. moč. měchýře, moč. trubice Levoruký muž (HTN)                          Konflikt značkování                      Levá pol. moč. měchýře, moč. trubice*

Pravoruká žena (NHS)                        Konflikt značkování                      Pravá pol. moč. měchýře, moč. trubice Levoruká žena (NHS)                          Konflikt značkování                      Levá pol. moč. měchýře, moč. trubice* Pravoruká žena (HEN)                       Konflikt značkování teritoria     Levá pol. moč. měchýře, moč. trubice Levoruká žena (HEN)                         Konflikt značkování teritoria     Pravá pol. moč. měchýře, moč. trubice*

NHS: Normální hormonální stav; HTN: Hladina testosteronu nízká; HEN: Hladina estrogenu nízká 

U leváků se konflikt přenese do druhé mozkové hemisféry.

(V souladu s evoluční úvahou jsou teritoriální konflikty, sexuální konflikty a konflikty odloučení primární konfliktní témata, související s orgány ektodermálního původu, řízenými ze senzorické, premotorické senzorické a postsenzorické mozkové kůry.)

SBS (speciální biologický program) sliznice močového měchýře a močové trubice se řídí VZORCEM CITLIVOSTI VNĚJŠÍ KŮŽE (viz schéma), kdy během konfliktně-aktivní fáze dochází k HYPOSENZITIVITĚ (tj. snížená citlivost), a během léčebné fáze dochází k epileptoidní krizi a HYPERSENZITIVITĚ (tj. nadměrná citlivost).

KONFLIKTNĚ-AKTIVNÍ FÁZE: Dochází k zvředovatění sliznice močového měchýře a/nebo ve výstelce močové trubice, a to úměrně intenzitě a délce trvání konfliktní aktivity. Biologický účel úbytku buněk je zvětšení objemu močového měchýře a rozšíření močové trubice, aby se zlepšil průtok moči a bylo možné lépe "značkovat" teritorium.

Tento CT snímek ukazuje dvě Hamerova ložiska v levém spánkovém laloku; jedno v mozkovém relé pro sliznici močového měchýře (dolní červené šipky – viz schéma GNM), druhé v relé konečníku (horní červené šipky). Ostré hranice prozrazují, že osoba je v konfliktně-aktivní fázi s Konfliktem značkování (není schopna stanovit své hranice) a Konfliktem identity ("kam patřím?").

LÉČEBNÁ FÁZE: Během první části léčebné fáze (PCL-A) je ztráta tkáně doplňována prostřednictvím množení buněk, přičemž vzniká otok v důsledku edému (nahromadění tekutiny) v oblasti hojení. V konvenční medicíně může být tento stav diagnostikován jako "RAKOVINA MOČOVÉHO MĚCHÝŘE" nebo uroteliální karcinom, nazývaný také karcinom z přechodních buněk (srovnej s rakovinou močového měchýře, související s trigonem močového měchýře). Na základě pěti biologických zákonů nelze nové buňky považovat za "rakovinné buňky" (!), protože nárůst buněk je ve skutečnosti procesem doplňování. Malý bradavičnatý výrůstek ve výstelce močových cest, včetně ledvinové pánvičky a močovodů, se označuje jako "uroteliální PAPILOM", a je obvykle považován za "nezhoubný".

Mezi léčebné příznaky patří časté nucení na močení, bolest, řezání, pálení při močení a vylučování pouze malého množství moči; v moči se případně vyskytuje krev (viz také ledvinový parenchym, ledvinová pánvička a močovody, trigon močového měchýře a prostata). Typický je také pocit neustálé potřeby močit a neúplného vyprázdnění močového měchýře po vymočení, což je stav označovaný jako TENESMUS močového měchýře (srovnej s tenesmem konečníku). 

Pokud je zároveň zadržována voda v důsledku "SYNDROMU", může zvětšený otok blokovat průtok moči v močové trubici. To je akutní zdravotní situace! V takovém případě dr. Hamer doporučuje dočasný katétr do močového měchýře (viz také obstrukce močových cest u mužů, způsobená zvětšenou prostatou nebo nádorem prostaty).

Epileptoidní krize se projevuje akutní bolestí s křečemi nebo záchvatem, pokud okolní příčně pruhované svalstvo vnitřní stěny močové trubice současně prochází epileptoidní krizí.

POZNÁMKA: Všechny epileptoidní krize, které jsou řízeny ze senzorické, postsenzorické nebo premotorické senzorické kůry, jsou doprovázeny poruchami krevního oběhu, závratěmi, krátkými poruchami vědomí nebo úplnou ztrátou vědomí (mdloby nebo "absence" vědomí), v závislosti na intenzitě konfliktu. Dalším výrazným příznakem je pokles hladiny cukru v krvi, způsobený nadměrným využíváním glukózy mozkovými buňkami (srovnej s hypoglykémií, související s buňkami ostrůvků pankreatu).

-- INFEKCE MOČOVÝCH CEST v močové trubici (uretritida) nebo ZÁNĚT MOČOVÉHO MĚCHÝŘE (cystitida) poukazuje na to, že procesu obnovy a zjizvení (léčebná fáze PCL-B) napomáhají bakterie (viz také infekce močových cest, související s močovody, a "infekce močového měchýře", související s trigonem a svalovinou močového měchýře). K tomu obvykle dochází tehdy, když zvředovatění, které nastalo v konfliktně-aktivní fázi, zasahuje hluboko do tkáně močové trubice a močového měchýře. Opakující se "infekce močového měchýře" poukazují na recidivy konfliktu, vyvolané setkáním se s "kolejí", která byla vytvořena tehdy, když došlo k původnímu Konfliktu značkování.

-- URETRÁLNÍ KAPAVKA je zánět mukózní membrány močové trubice s výtokem v důsledku aktivity bakterií (Neisseria gonorrhoeae) během procesu hojení. Pokud jsou přítomné bakterie Chlamydia trachomatis, způsobuje to tzv. CHLAMYDIOVOU INFEKCI; bakterie chlamydií se také podílejí na zánětu močové trubice (chlamydie v ústech souvisejí s Konfliktem ústním; v konečníku nebo řitním otvoru souvisejí s Konfliktem identity). V rozporu se standardním přesvědčením nemohou být kapavka ani chlamydie přenášeny pohlavním stykem, protože tyto příznaky jsou již příznaky hojení, výslovně Konfliktu (teritoriálního) značkování, týkajícího se sexuálního prostoru (viz také Konflikt sexuálního odloučení a genitální herpes). Pokud jsou příznaky méně závažné, může být stav diagnostikován jako zánět močové trubice (uretritida) nebo zánět močového měchýře (cystitida). To, co se eufemisticky nazývá "líbánková cystitida", je způsobeno častým a delším pohlavním stykem. 

POZNÁMKA: U mužů slouží močová trubice také k ejakulaci. Speciální biologický program (SBS) močové trubice proto také odpovídá Konfliktu ejakulace (viz ejakulační vývody), kdy je muž "neschopen, není mu umožněno nebo nechce ejakulovat", např. předčasná ejakulace.

-- BRADAVICE NA MOČOVÉM MĚCHÝŘI jsou výsledkem dlouhotrvajícího hojení v močovém měchýři. Tato neškodná rezidua jsou chybně interpretována jako RAKOVINA (!!!). Bradavice na močovém měchýři jsou poměrně časté u koček a psů (Konflikt značkování teritoria!).

Překlad: Vladimír Bartoš; revize překladu: Jana Schön

Zdroj: Caroline Markolin, learninggnm.com

KONKRÉTNÍ PŘÍKLADY:

1/ CHRONICKÝ ZÁNĚT MOČOVÉHO MĚCHÝŘE

Klientka 47letá, pravoruká. Postižené orgány: Sliznice močového měchýře, močová trubice

Klientka byla na klinice kvůli jiným příznakům, ale zajímal ji náhled GNM na chronickou infekci močového měchýře, kterou má 2 měsíce. Začala mít příznaky pálení při močení, byl jí diagnostikován zánět močového měchýře. Užívá antibiotika, ale není si jistá, proč se tyto příznaky znovu vrátily.

Vysvětlení GNM: Sliznice močového měchýře a močová trubice: ženský Konflikt značkování, zažívaný jako narušení vnitřních hranic nebo neschopnost "označkovat" své vnitřní území. Konflikt značkování v souvislosti se vztahy mohou zahrnovat někoho, kdo "překračuje hranice" a vměšuje se do našich záležitostí nebo útočí proti našim přesvědčením.

Tento SBS způsobuje zvředovatění sliznice močového měchýře a/nebo výstelky močové trubice během konfliktně-aktivní fáze. Biologickým účelem úbytku buněk je zvětšit objem močového měchýře a rozšířit močovou trubici kvůli zlepšení proudu moči, aby bylo možné lépe "označkovat" své teritorium. Během léčebné fáze dochází k množení buněk, které doplňují ztracené buňky, a k otoku kvůli edému, způsobující léčebné příznaky, jako např. pálení při močení. Klientka nyní zažívá vleklé léčení s potenciálními kolejemi a spouštěči. Musí být identifikován původní konflikt, aby se dokončilo léčení.

Porozumění GNM: Klientka pochopila výklad GNM a uvědomila si, že její teritoriální konflikt souvisí s lékařem, který vyšetřoval jejího otce v nemocnici. Před pár měsíci byl její otec hospitalizován (hrudník, plíce). Klientka se od dcery, obeznámené s GNM, dozvěděla, že příznaky na plicích častou souvisejí se strachem nebo strachem ze smrti. Dávala si hodně záležet na tom, aby se otec už nestrachoval, proto požádala lékaře, aby mluvil o výsledcích nejprve s ní. Doktor jí oznámil, že otec má rakovinu plic, a že je to velmi vážné, že se to může rozšířit. Klientka nechtěla, aby měl otec ještě větší strach z diagnózy, tak otci (který mluvil pouze italsky) řekla, že je vše v pořádku, že to není nic vážného. Ošetřující lékař si však k jejímu úžasu uvědomil, že otci neříká pravdu, tak použil aplikaci na telefonu, která přeložila skutečnou diagnózu do italštiny, a začal s ním mluvit (její DHS). Přiznává, že byla na lékaře tak naštvaná, že měla chuť ho "praštit pěstí do obličeje". Křičela na doktora, ať ustoupí, a otci nadále tvrdila, že bude v pořádku. Příznaky infekce močového měchýře se objevily hned druhý den doma. 

Klientka připouští, že může mít několik kolejí/spouštěčů, které jí připomínají onu událost. Když členové rodiny začnou mluvit o otci, jako by již byl mrtvý, opravdu ji to rozčiluje. Také cítí, že musí chránit otce před členy rodiny, kteří chtějí přijít na návštěvu a modlit se za otce, protože umírá. Trvá na tom, že je nepustí dovnitř, pokud se takhle budou k otci chovat. Její příznaky mohou být také vyvolávány při návštěvě nemocnice a jednání s lékaři. 

Požádal jsem ji, aby si spojila chronické příznaky močového měchýře s lékařem, který nerespektoval její přání a vměšoval se do jejích rodinných záležitostí. Doporučil jsem jí, aby celý tento incident "pustila", aby na tom zapracovala, protože již nikdy nebude muset jednat s tímto doktorem. Požádal jsem ji, aby si připomínala, že nyní může mít kontrolu nad tím, jak chce komunikovat s otcem ohledně jeho zdraví a léčby. Potřebovala také zapracovat na změně úhlu pohledu ohledně členů rodiny a vcítit se do toho, že jejich chování je založeno na strachu a obavách. Požádal jsem ji, aby dávala pozor na jakékoli změny příznaků a věnovala pozornost případným zhoršením.

Výsledky: Klientka nepřišla na následnou návštěvu. Zahlédl jsem ji však na setkání o měsíc později, hlásila úplné vymizení symptomů. Po poslední epizodě neměla žádné další příznaky zánětu močového měchýře.

Dr. Alvin de Leon, D.C., Kanada - Případová studie, červenec 2013 (upraveno, zkráceno)

2/ ZÁNĚT MOČOVÉHO MĚCHÝŘE

Jelikož jsem četla příspěvky čtenářů, ráda bych se podělila o svou vlastní zkušenost. Léta se zabývám GNM, mohla bych toho napsat hodně... Můj první "aha moment" byl před pár lety, týkal se infekce močového měchýře, která je, jak už to u žen bývá, "chronická". Nyní se tomu musím smát, protože důvod je absurdní!

Začalo to, když mi bylo 7 let. Měla jsem poprvé zánět močového měchýře... matka trvala na všemožných vyšetřeních. Infekce močového měchýře se však opakovaly několikrát do roka. Doktoři tehdy říkali: "Vaše dcera nesmí sedět na studeném kamení!" Avšak co se stalo po několika měsících? Další infekce močového měchýře! Zdůrazňuji, že jsem nikdy neseděla na studeném kamení, protože už jsem nikdy nechtěla podstupovat bolestivé lékařské procedury. Přišli tedy s jiným důvodem: "Nesmíte nosit oblečení, které odhaluje vaše břicho." Jako mladá puberťačka jsem ráda nosila krátké topy. Začala jsem tedy nosit topy normální velikosti a dávala si pozor, abych neseděla na studeném. 

Po nějaké době jsme jeli na dovolenou a na odpočívadle jsem musela na záchod... Další infekce prý pocházela z toho... Pak jsem se vyhýbala veřejným záchodům, nosila dlouhá trička, neseděla jsem na studeném kamení. Během vyšetření kvůli další infekci mi říkali, že nařízení nedodržuji... Další roky jsem se již ani neobtěžovala zjišťovat, odkud se infekce močového měchýře vzala nebo proč... Brala jsem antibiotika a stále jsem dostávala infekce, opakovaně celá léta.

Když jsem se obeznámila s GNM, začala jsem pátrat po příčině... Zúčastnila jsem se workshopu na téma Alergie a koleje, a začala si dávat věci do souvislostí... Jsem pravoruká "levačka"... Problém byla totiž moje matka. Neustále se mi vměšovala do mých záležitostí a chtěla řídit můj život [poznámka: biologický konflikt spojený s výstelkou močového měchýře: neschopnost "označkovat" teritorium]. Ani dnes spolu moc nevycházíme, ale našli jsme způsob, jak se přizpůsobit.

Jednou v noci, když jsem ještě bydlela s matkou, vtrhla zuřivě do mého pokoje a vysmívala se mi, že jsem na telefonu, protože ji "obtěžovalo" moje špitání, které občas zaslechla. Nechtěla, abych v noci používala telefon. Na druhou stranu jsem její námitce nerozuměla, protože když jsem se dívala na televizi, neměla s tím problém. Nechápala jsem ji, protože to byl můj telefon, který jsem si platila sama.

Cítil jsem vztek. Nedokázala jsem pochopit, proč na tom trvá. Když odešla z pokoje, náhle jsem si uvědomila, že budu mít další infekci močového měchýře! Po několika minutách jsem znovu cítila hrozné bolesti. Musela jsem si vzít termofor ke zmírnění bolesti. Uklidnila jsem se tím, že jsem akceptovala její výstřednosti, řekla jsem si, že není důvod k tomu, abych se kvůli tomu tak rozčilovala. Určitě to pomohlo. Celou noc jsem zůstala v klidu, asi po 5 minutách mě vztek přešel. Tato epizoda infekce močového měchýře trvala asi jednu hodinu a poté úplně vymizela.

Dokud jsem bydlela u mámy, měla jsem pravidelné recidivy infekcí, stejně jako všechny ty roky předtím. Byl tu však výrazný rozdíl: Můj zánět močového měchýře trval asi jednu hodinu, kdykoli mě matka na 5 minut rozčílila, a poté příznaky zmizely... Od té doby jsem nešla k žádnému doktorovi, protože nyní mám kontrolu nad svou reakcí a následně i trváním konfliktu... Jsem tak šťastná, že nemusím trpět jako dřív, a už se těch infekcí nebojím. Naposledy jsem navštívila doktora v r. 2003.

Mnohokrát děkuji, Dr. Hamere.

Anonym, 7. října 2008, zkráceno

3/ ZÁNĚT MOČOVÉHO MĚCHÝŘE (dítě)

Nadja a Katarina mají každá svůj dětský pokoj; ale Katarina spí v pokojíčku Nadji, protože obě nerady spí samy. Jelikož postele obou dětí jsou vedle sebe, občas se stalo, že spodní prádlo Katariny přistálo na posteli Nadji. To Nadju vždy velmi rozrušilo – pokaždé. Po těchto epizodách pocítila Nadja bolest při močení.

Tehdy se rodiče rozhodli, že po jarních prázdninách se Katarina přestěhuje do vlastního pokoje a bude spát tam.

Vyjádření dr. Hamera: Vzhledem k tomu, že Katarina měla spodní prádlo na posteli Nadji, Nadja nebyla schopna uhájit nebo "označkovat" hranice svého teritoria (své postele). To způsobilo DHS s častými a opakujícími se recidivami v léčebné fázi, vedoucí k bolestem při močení. Když rodiče uskutečnili plán přidělit po jarních prázdninách každému dítěti vlastní "teritorium", tj. vlastní pokoj, dokázala Nadja vyřešit svůj "Konflikt značkování" a přetrvávající "infekce" rychle zmizely.

Vysvětlení GNM: Když děti procházejí Speciálním biologickým programem, jako je opakující se infekce močového měchýře, rodiče musí změnit situaci, aby dítě mohlo vyřešit svůj konflikt.

Anonym, 15. února 2004

VNITŘNÍ SVĚRAČ MOČOVÉHO MĚCHÝŘE

VÝVOJ A FUNKCE VNITŘNÍHO SVĚRAČE MOČOVÉHO MĚCHÝŘE: Vnitřní svěrač močového měchýře je prstencovitý sval, nacházející se na dolním hrdle močového měchýře. Jeho svalový mechanismus mimovolně reguluje tok moči z močového měchýře do močové trubice. Vnější svěrač močového měchýře na dolním konci močové trubice poskytuje druhý prostředek ke kontrole vylučování moči. Vnitřní svěrač močového měchýře je tvořen hladkou svalovinou, pochází z entodermu, je řízen ze středního mozku.

ÚROVEŇ MOZKU: Hladká svalovina vnitřního svěrače močového měchýře je řízena ze středního mozku, který se nachází v nejzazší části mozkového kmene.

BIOLOGICKÝ KONFLIKT: Biologický konflikt, spojený s vnitřním svěračem močového měchýře, je neschopnost zadržet moč, např. kvůli inkontinenci. Močová inkontinence je jednou z nejčastějších příčin konfliktů po operaci prostaty.

KONFLIKTNĚ-AKTIVNÍ FÁZE: Dochází ke zvýšenému svalovému napětí vnitřního svěrače močového měchýře. Biologickým účelem zvýšeného svalového napětí je usnadnit udržení moči v močovém měchýři.

LÉČEBNÁ FÁZE: Svalové napětí se vrací do normálu. Epileptoidní krize se projevuje bolestivými spazmy močového měchýře (viz také spazmy v močovodu, svalovině močového měchýře, sliznici močového měchýře a v močové trubici).

SVALY MOČOVÉHO MĚCHÝŘE A VNĚJŠÍ SVĚRAČ MOČOVÉHO MĚCHÝŘE

VÝVOJ A FUNKCE SVALŮ MOČOVÉHO MĚCHÝŘE A VNĚJŠÍHO SVĚRAČE MOČOVÉHO MĚCHÝŘE: Močový měchýř je dutý orgán, v němž se ukládá moč. Stěna močového měchýře se skládá ze svalů, které se při močení stahují a vytlačují moč z měchýře do močové trubice; zároveň se otvírají dva svěrače, které umožňují vypuzení moči. Vnější svěrač močového měchýře obklopuje dolní konec močové trubice a je kromě vnitřního svěrače močového měchýře druhým svalovým mechanismem, který reguluje vylučování moči. Příčně pruhovaná svalovina močového měchýře a vnější svěrač močového měchýře pocházejí z nového mezodermu, jsou řízeny z mozkové dřeně a motorické kůry.

POZNÁMKA: Původně se močový měchýř skládal pouze z hladké svaloviny, která se vyvinula ze střevní svaloviny hltanu. Příčně pruhované svaly močového měchýře se vyvinuly později, společně s vnějším svěračem močového měchýře; oba svaly jsou volní, lze je vědomě ovládat.

ÚROVEŇ MOZKU: Příčně pruhované svalstvo močového měchýře a vnější svěrač močového měchýře mají dvě řídicí centra v mozku. Trofická funkce svalů, zodpovědná za výživu tkáně, je řízena z mozkové dřeně; kontrakce svalu je řízena z motorické oblasti mozkové kůry. Pravá polovina svaloviny močového měchýře a vnější svěrač močového měchýře jsou řízeny z levé části mozkové dřeně; levé poloviny jsou řízeny z pravé mozkové hemisféry. Existuje tedy zkřížená korelace z mozku na orgán. Oproti tomu jsou hladké svaly vnitřního svěrače močového měchýře řízeny ze středního mozku.

POZNÁMKA: Svaly močového měchýře a vnějšího svěrače močového měchýře, svaly konečníku a vnějšího svěrače konečníku, svaly děložního hrdla a svěrače děložního hrdla, a vaginální svaly mají stejné mozkové relé.

BIOLOGICKÝ KONFLIKT: Biologický konflikt, spojený se svalstvem močového měchýře a vnějším svěračem močového měchýře, je "neschopnost dostatečně označkovat své teritorium" (viz také vnější svěrač konečníku). Ke konfliktu obvykle dochází, když se Konflikt značkování teritoria nedaří dlouhou dobu vyřešit. Svaly močového měchýře souvisejí také s Konfliktem ztráty sebeúcty, který je obvykle vyvolán inkontinencí moči.

KONFLIKTNĚ-AKTIVNÍ FÁZE: Dochází k úbytku buněk (nekróza) svalové tkáně močového měchýře (řízené z mozkové dřeně), a úměrně intenzitě konfliktní aktivity narůstá paralýza svaloviny močového měchýře (řízené z motorické kůry). Zároveň se otvírá vnější svěrač močového měchýře (u svěračů není žádná nekróza!), což zvyšuje průtok moči, aby bylo možné lépe označkovat území.

POZNÁMKA: Příčně pruhované svalstvo patří do skupiny orgánů, které na související konflikt reagují funkční ztrátou (viz také SBS buněk ostrůvků pankreatu - alfa a beta buňky ostrůvků, vnitřního ucha - hlemýžď a vestibulární orgán, čichových nervů, sítnice a sklivce očí, nebo hyperfunkce - viz okostice a thalamus).

-- MOČOVÁ INKONTINENCE (mimovolní odtok moči) je známkou toho, že přetrvávající Konflikt značkování stále není vyřešen. V závislosti na intenzitě konfliktu se stav pohybuje od mírného úniku (při kašli, kýchání, smíchu) až po nekontrolovatelné pomočování (viz také fekální inkontinence). K náhlému odtoku moči dochází také během epileptoidní krize, kdy se otevře svěrač močového měchýře. Inkontinence často vyvolává Konflikty ztráty sebeúcty, zahrnující přilehlé tkáně, jako je stydká kost nebo svaly pánevního dna. Proto SLABÉ SVALY PÁNEVNÍHO DNA nezpůsobují inkontinenci, jak se tvrdí, ale jsou spíše důsledkem pokračujících konfliktů ztráty sebeúcty, souvisejících s močovým měchýřem; totéž platí pro opakující se "ZÁNĚT MOČOVÉHO MĚCHÝŘE".

POZNÁMKA: Vnější svěrače (vnější svěrač močového měchýře, vnější svěrač konečníku, svěrač děložního hrdla) se skládají z příčně pruhovaného svalstva, zatímco vnitřní svěrače (jako např. vnitřní svěrač močového měchýře a vnitřní svěrač konečníku) se skládají z hladkého svalstva. Vnější svěrače mají inverzní inervaci, což znamená, že se uzavírají pomocí kontrakce při vagotonii, tj. v léčebné fázi, a otvírají se uvolněním při sympatikotonii, tj. v konfliktně-aktivní fázi a epileptoidní krizi. Pokud jde o močový měchýř a konečník, během epileptoidní krize (např. během epileptického záchvatu) se mohou oba svěrače otevřít současně a způsobit úplné vyprázdnění močového měchýře spolu s mimovolní ztrátou stolice.

-- NOČNÍ POMOČOVÁNÍ (noční enuréza) je nechtěné vyprazdňování moči ve spánku. K mimovolnému pomočení dochází během epileptoidní krize, která je typicky v noci, tedy ve vagotonii. Když dojde ke krátkému sympatikotonickému stresu, otevře se svěrač močového měchýře a způsobí vyloučení moči. Trvalé nebo chronické noční pomočování znamená, že osoba zažívá neustálé recidivy konfliktu, po nichž následuje "noční nehoda". Děti trpí Konfliktem značkování teritoria v souvislosti se sourozenci nebo spolužáky, nebo když jsou fyzicky, slovně nebo společensky šikanovány. 

POZNÁMKA: K úplnému vyprázdnění močového měchýře může dojít v průběhu jakékoli intenzivní epileptoidní krize.

LÉČEBNÁ FÁZE: Během léčebné fáze je obnovováno svalstvo močového měchýře a svěrač močového měchýře se uzavírá. Pokud bakterie napomáhají hojení, způsobí to "BAKTERIÁLNÍ INFEKCI MOČOVÉHO MĚCHÝŘE" (viz také trigon močového měchýře a sliznice močového měchýře) s bolestivými SPAZMY MOČOVÉHO MĚCHÝŘE během epileptoidní krize (viz také spazmy, související s močovodem, vnitřním svěračem močového měchýře, močovým měchýřem a močovou trubicí).

POZNÁMKA: Všechny orgány, pocházející z nového mezodermu ("skupiny, týkající se nadbytku"), včetně svaloviny močového měchýře, vykazují biologický účel na konci léčebné fáze. Po ukončení léčebného procesu je orgán nebo tkáň silnější než předtím, což umožňuje, aby byl člověk lépe připraven na konflikt stejného druhu.


Překlad: Vladimír Bartoš; revize překladu: Jana Schön

Zdroj: Caroline Markolin, learninggnm.com

www.vykladanisnu.cz
Všechna práva vyhrazena 2024
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!